Witamy na stronie internetowej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Maspeth, Nowy Jork! ...... ****** ...… UWAGA: W ZWIAZKU Z SZERZACA SIE EPIDEMIA CORONOWIRUSA W TEN PIATEK I SOBOTE (13-14 MARCA 2020) ZAJEC POLSKIEJ SZKOLY NIE BEDZIE AZ DO ODWOLANIA.

klasa I A

Wprowadzenie dwuznaku "sz,cz" na przykladzie wyrazow; jedna gloska - dwie litery

sz - wymowa, dwuznak w wyrazach:
szalik, szafa, sznurek, szelest
kasza, kieszen, maszyna, wieszak
kosz, mysz, grosz, kapelusz

Rymowanka:
Niosl Mateusz koszyk groszku
i podjadal go po troszku, a wiec
gdy do domu doszedl - przyszedl
sam z pusciutkim koszem.
Pyta mama: Mateuszku - gdzie jest groszek?
u mnie w brzuszku.

cz - wymowa, dwuznak w wyrazach
czolo, czapla, czajnik, czerwony, czosnek, czytanka
znaczek, boczek, oczy, klucze, tecza, haczyk
warkocz, klucz, miecz, placz, bicz, plaszcz,

Rymowanka:
Zajaczki, zajaczki skakaly przez krzewy i laczki,
a dzieci podaly im raczki
i z dziecmi skakaly zajaczki

zabawa - czysty i wyrazny dzwiek dwuznakow sz i cz z samogloskami;
jedzie pociag; jedzie wolno sza,sze,szo,szu,szy
jedzie szybciej cza, cze, czo, czu, czy
jedzie najszybciej cz, czy, cz, czy, cz, czy

Opowiadamy o naszej szkole;
Jaka ona jest? Czy jest duza czy mala? Czy lubimy do niej chodzic? Czy nam jest tu dobrze? Jak nazywa sie nasza szkola?

Czytanka str. 106, 107 - czytaj wymawiajac prawidlowo sz i cz
Cwiczenia str. 33, 34, 35, 37 - Co zawsze zabieram do szkoly? Czego nigdy nie nosze do szkoly?

Zapamietaj!!!
dwuznak - dwie litery, jedna gloska: sz, cz

2020-03-27 20:04:43 ET

Marta Smigielski
28 marca 2020

Miejsce na wizytówkę Twojego biznesu!

50% dochodu z każdej wizytówki dofinansuje szkołę, która korzysta z Internetowego Serwisu Edukacyjnego

Spółgłoski miękkie "z, n". Podsumowanie wiadomosci o spolgloskach miekkich.

Wyrazy zmiekczone przez "i" piszemy przed samogloskami:
konie, koziolek, slonie, nie, ziemia, cieplo, niepogoda.

Wyrazy zmiekczone przez kreske piszemy przed spolgloskami i na koncu wyrazu:
zlaz, dosiadac, galopowac, radosci, zlamac, wzywac, zamyslil sie.

Elementarz str.104, 105 - czytanie ze zrozumieniem; jaka pora roku nadchodzi?, jakie zauwazamy zmiany w przyrodzie?, co zaglada do
okienka malej Bronci?, dlaczego Broncia jeszcze spi?, kto to jest pani wozna i co robi?, gdzie spoznila sie Broncia?
Wyszukaj w tekscie wyrazy ze zmiekczeniami przez kreseczke, przepisz do zeszytu.

Cwiczenia str.28, 29, 30 i 32

Zapamietaj pisownie spolglosek miekkich: kiedy? (si, ci, ni zi), a kiedy? ( s, c, n, z)

2020-03-27 19:01:06 ET

Marta Smigielski