Witamy na stronie internetowej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Maspeth, Nowy Jork! ...... ****** ...… UWAGA: W ZWIAZKU Z SZERZACA SIE EPIDEMIA CORONOWIRUSA W TEN PIATEK I SOBOTE (13-14 MARCA 2020) ZAJEC POLSKIEJ SZKOLY NIE BEDZIE AZ DO ODWOLANIA.

klasa LICEALNA X A

Zagadnienia do przepracowania z dnia 21 marca, praca domowa na 28 marca kl. 10A

JEZYK POLSKI:
Temat: Nasze spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem na lekcjach jezyka polskiego w klasie 10 - przypominamy biografie /zyciorys/ pisarza i jego tworczosc. Str. 124-126

1. Przypomnij sobie utwory H. Sienkiewicza, ktore poznales w szkole I ktore kiedys byc moze czytales.. np. “Janko Muzykant”, “Latarnik”, “W pustyni I w puszczy” I inne...
2. Przeczytaj uwaznie tekst z podrecznika, str. 124-126, czytaj ze zrozumieniem.
3. Odpowiedz na pytania z cw. 1/127, ktore dotycza czytanego przez Ciebie tekstu.
4. Twoje odpowiedzi zapisane w zeszycie beda notatka z lekcji.
5. Obejrzyj film na you tube: Henryk Sienkiewicz-zycie i tworczosc. Film trwa 5 minut.
ZADANIE DOMOWE
1. Pisemnie cw. 5, 6/128, cw.8/129
2. Przygotuj czytanie “Obrony Czestochowy”-fragmentu Potopu H. Sienkiewicza, str.155
Jesli bedziesz miec czas mozesz obejrzec swietny film “Potop “ w rezyserii Jerzego Hoffmana, ktory jest ekranizacja tej powiesci.
HISTORIA
Temat: 1. Przesladowania Polakow po upadku powstania styczniowego w 1864roku.
2. Na czym polegalo wynarodowienie Polakow w II polowie XIX wieku? /rusyfikacja, germanizacja/ str. 112-113.
Polecenie na lekcji:
*Przeczytaj caly tekst “Proby wynarodowienia Polakow” str.112-113
*Dokladnie przeanalizuj tabelke “Ziemie polskie pod zaborami” str. 113
*Napisz krotka notatke na temat: Jak Polacy przeciwstawiali sie dzialaniom zaborcow?
ZADANIE DOMOWE Z HISTORII
1. Powtorze wiadomosci dotyczace wybuchu i przebiegu powstania styczniowego oraz jego skutkow, str. 110-113
2. Pomoze Ci w tym rowniez film /you tube/ “Powstanie styczniowe- najwieksze i najdluzsze z powstan narodowych” , /14 minut/.
Zycze powodzenia i wytrwalosci. Czekam na Wasze zadania, tak jak pisalam w e-mail’u.

2020-03-22 20:07:43 ET

28 marca 2020

Miejsce na wizytówkę Twojego biznesu!

50% dochodu z każdej wizytówki dofinansuje szkołę, która korzysta z Internetowego Serwisu Edukacyjnego

Zagadnienia do opracowania w domu z dnia 14 marca oraz praca domowa na 21 marca

JEZYK POLSKI
Temat: 1. Romantyzm - podsumowanie wiadomosci o epoce I jej tworcach. /powtarzamy wedlug zagadnien I pytan z podrecznika do literatury, str. 107-109/
2. Pozytywizm - epoka rozumu I prawd stwierdzonych naukowo. Wprowadzenie do epoki, ramy czasowe, hasla epoki, wybitni przedstawiciele.
( jest to nowy material, wazny I dlatego nalezy uwaznie zapoznac sie z tresciami w podreczniku, str. 116-121)

* Po zapoznaniu sie z materialem prosze sporzadzic krotka notatke na 2 tematy:
1. Program pozytywistow warszawskich, str. 118
2. Glowni przedstawiciele epoki /literatura I malarstwo/, str 119-120

Zadanie domowe: Wykonam cwiczenia 1, 2 str. 121

HISTORIA
Temat: Jaka byla sytuacja polskich chlopow w XIX wieku? Czym bylo uwlaszczenie chlopow w 1864 roku? /str. 111-112/

Zadanie: Odpowiedz pisemnie na pytania postawione w temacie lekcji.

Zycze powodzenia I wytrwalosci
Krystyna Cwieka - wychowawczyni

2020-03-16 21:06:30 ET

21 marca 2024

Jezyk polski:
1. Kim, Twoim zadaniem, byl Jacek Soplica - łotrem czy bohaterem? Uzasadnij swoja wypowiedz pisemna. / oddac za 2 tygodnie /
2. Przygotuje sie do sprawdzianu wiadomosci z romantyzmu, wedlug propozycji pytan z podrecznika, str. 107 - 109.
Historia:
1. Powstanie styczniowe - znam najwazniejsze fakty tego wydarzenia. Podrecznik, str.110 - 111.

2020-03-10 19:30:47 ET

14 marca 2020

Jezyk polski:
1. Jeszcze raz przeczytam fragmenty Ksiegi X “Pana Tadeusza” - Spowiedz Jacka Soplicy.
str. 99-101.
Potrafie opowiedziec dzieje bohatera, Jacka Soplicy.
2. Pisemnie w zeszycie - cw. 1/101, cw.2/102

2020-03-02 21:32:44 ET

7 marca 2020

Jezyk polski:
1. Cwiczenie 2, str. 80 w zeszycie.
2. Opowiedz o swoim dziecinstwie, o Twoich zabawach, spedzaniu wolnego czasu. Co I kogo najmilej wspominasz? /wypracowanie prosze oddac na kartce /.
3. Przypominam Rodzicom o wywiadowce -
8 lutego, godz. 14:15.

2020-02-04 21:18:31 ET

8 lutego 2020

Jezyk polski
1. Przygotuje czytanie fragmentow “Pana Tadeusza”:
“Inwokacja” - str. 78
“Epilog” - str. 78-79
“Powrot panicza “- str. 86
2. Pisemnie w zeszycie: cw. 5/76
cw. II str. 79
3. W zwiazku z zakonczeniem I polrocza roku szkolnego 2019/2020 zapraszam Panstwa Rodzicow na spotkanie - wywiadowke w sobote, 8 lutego 2020r o godz. 2:15PM w budynku Szkoly Sw. Stanislawa Kostki, II pietro, sala nr 18.

2020-01-27 12:48:57 ET

1 lutego 2020