Witamy na stronie internetowej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Maspeth, NY ....Nowy rok szkolny 2021/2022 rozpoczelismy17-18 wrzesnia 2021. Szczegółowe informacje w tej sprawie, wszyscy rodzice otrzymali droga emailową. Doplaty za szkole nalezy dokonac do dnia 24-25 wrzesnia u wychowawcy klasy.

WYDARZENIE
JUŻ WKRÓTCE

godziny

minuty

sekundy

klasa LICEALNA X A

ZADANIE DOMOWE

Na ostatniej lekcji omawialisny nurt, ktory powstal w literatutrze oswieceniowej w koncowej jego fazie i znany jest pod nazwa "sentylmentalizm". Zapoznalismy sie w sylwetka Izabeli Czartoryskiej - pani na Pulawach, kolecjonera i mecenasa sztuki. Analizowalismy wiersz Franciszka Karpinskiego pt. "Laura i Filon".
Gramatyka - omawialismy zwiazki frazeologiczne zwiazane z rzeczownikiem "serce".

Praca domowa
1. Przygotowac sie do testu z historii ( II i III rozbior Polski - daty, jakie panstwa braly udzial, konfederacja targowicka, insurekcja kosciuszkowska).
2. Cwiczenia nr 4 i 5 str 268/269 (podrecznik). Cwiczenia robimy pisemnie w zeszycie.

2021-11-16 10:14:50 ET
19 listopada 2021

ZADANIE DOMOWE

Historia - w ostatnim tygodniu tematem lekcji byla rocznica odzyskania niepodleglosci przez Polskie. Zapoznalismy sie z dluga droga jaka przeszla Polska od czasow ostatniego rozbioru, poprzez pierwsza wojne swiatowa i odzyskanie niepodlegolsci, az do czasow wspolczesnych. Poznalismy rowniez historie i okoliczosci powstania hymnu narodowego, piesni zolnierskiej pt." Mazurek Dabrowskiego"
J.polski - gramatyka - spotkanie z ortografia - zasady pisowni wyrazow konczacych sie w dopelniaczu, celowniku i miejscowniku na : i, ii, ij (cwiczenia).

1. Przeczytac tekst pt " Pani na Pulawach" str. 256
2. Cwiczenia z gramatyki nr: G-5, G-6, G-7 str. 262-263 (podrecznik). Wszystkie cwiczenia robimy pisemnie w zeszycie.

2021-11-09 09:59:44 ET
12 listopada 2021

ZADANIE DOMOWE

W ostatnim tygodniu pisalismy probny test przygotowujacy do egzaminu LOTE oraz test z historii dotyczacy pierwszego rozbioru Polski.

Praca domowa
1. Przeczytac rozdzial pt. Canaletto - malarz Warszawy str 239.
2. Cwiczenia z gramatyki (wyrazy rownoznacze i bliskoznaczne) cwiczenia nr. 100, 101, 102, 103, 104,105, 106. Cwiczenia znajduja sie w zielonej ksiezce pt. "Jezyk ojczysty" Michala Jaworskiego. Wszystkie cwiczenia robimy pisemnie w zeszycie.

2021-11-01 11:42:20 ET
5 listopada 2021

ZADANIE DOMOWE

Na ostatniej lekcji zapoznalisy sie z tworczoscia Ignacego Krasickiego. Analizowalismy bajki pt. "Dewotka", "Jagnie i wilcy", "Szczur i kot", Ptaszki w klatce", "Malarze", "Paw i orzel", "Groch przy drodze" oraz satyre pt."Zona modna".

Praca domowa:
1. Przygotowac sie do testu z historii. Test dotyczyc bedzie I rozbioru Polski. Bedzie bardzo prosty (kilka najwazniejszych pytan np. data, jakie panstwa braly udzial, jakie byly przyczyny rozbiory itp).
2. Cwiczenia nr. 1, 2, 3 str. 235 (Podrecznik literacko - jezykowy). Przypominam, ze cwiczenia robimy pisemnie w zeszycie.

2021-10-25 10:40:15 ET
29 października 2021

Praca domowa

Tematem ostatniej lekcji bylo oświecenie w Polsce. Omawialismy najwybitniejszych przedstawicieli tego okresu, powstanie i znaczenie Biblioteki Zaluskich, mecenat króla Stanislawa Augusta, czasopisma doby oświecenia, powstanie Teatru Narodowego, reformy szkolnictwa i próby reform politycznych.

Praca domowa:
1. Ćwiczenie II str. 221 oraz ćwiczenie nr. 2 str. 222 (podręcznik literacko językowy).
2. Ćwiczenia z gramatyki: nr. 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99. Ćwiczenia są powtórzeniem wiadomości z gramatyki i dotyczą wyrazów pokrewnych. Znają się w zielonej książce pt. "Język ojczysty" autorstwa Michała Jaworskiego. Wszystkie ćwiczenia robimy pisemnie w zeszycie.

2021-10-13 20:47:20 ET
15 października 2021

Praca domowa

W ostatnim tygodniu, poświęciliśmy lekcje w całości na omówienie II i III rozbioru Polski. Nie zrobiliśmy zaplanowanego tematu dotyczącego Oświecenia w Polsce. W związku tym, temat ten przerobimy na najbliższej lekcji tj. piątek 10/08/2021.

Praca domowa:
1. Przeczytać rozdział pt. "Oświecenie w Polsce" str. 216.
2. Pisemnie w zeszycie ćwiczenie nr 1. str. 210 (odpowiedzieć na pytania jednym, rozwiniętym zdaniem).
3. Powtórzenie wiadomości z gramatyki. Ćwiczenia nr 86, 87, 88, 89, 90 str. 19-20. Ćwiczenia znajdują się w zielonej książce pt. "Język ojczysty", autorstwa Michała Jaworskiego. Ćwiczenia robimy jak zwykle, pisemnie w zeszycie.

2021-10-06 21:41:49 ET
8 października 2021

© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Internetowy Serwis Edukacyjny | internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | Portal ISE 2.10