Witamy na stronie internetowej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Maspeth, NY, *** Polowa zajec lekcyjnych za nami. Zblizaja se tzw. "wywiadowki". Nauczyciele przekaza informacje o zebraniach z rodzicami i postepach w nauce swoich uczniow ***

klasa VII A

praca domowa21

Jezyk polski
Temat: Pocztówka z wakacji - piszemy pozdrowienia.

1.Przeczytaj informacje na stronie 123 i wykonaj ćwiczenia na stronach 124, 125 i 126
2.Przeczytaj tekst na stronie 128 i uzupełnij ćwiczenia na stronie 127

Temat: Cud nad Wisla. Bitwa Warszawska 1920 roku.
podrecznik strony 93, 94, 95, 96

Praca domowa
1. Język polski Naucz sie czytać czytanke na stronie 128 i zrób ćwiczenie 1 na stronie 130 oraz ćwiczenie 2 na stronie 130
2. Historia Przeczytaj lekcje 9 od strony 90 do strony 96- powtórzenie wiadomości

2024-03-13 08:25:08 ET

praca domowa20

Jezyk polski
Temat: Jan Kochanowski.
Gramatyka
Archaizmy. podręcznik strona 120 i 121 ( uzupełnianie ćwiczeń)

Temat: Morze Bałtyckie.
Podręcznik : przeczytaj strony 55, 56 i 57 i uzupełnij ćwiczenia na stronach 58,59 i 60.

UCZNIOWIE NIEOBECNI PROSZE UZUPEŁNIC WSZYSTKIE ĆWICZENIA.

1. Naucz się wskazywać na mapie zatoki, wyspy I cieśniny Morza Bałtyckiego, kraje z nim sąsiadujące, największe miasta ( według ćwiczenia na stronie 58, które rozbiliśmy wspólnie w klasie ).
2. Przygotuj się do recytacji fraszki. ( tylko uczniowie, którzy nie recytowali na ostatnich zajęciach )
3.Dyktando.( z czytanki strona 108)

3.

2024-03-05 19:16:17 ET
2 marca 2024

praca domowa19

Temat:Jan Kochanowski - ojciec poezji polskiej.
Prezentacja multimedialna : Jan Kochanowski

Przeczytaj fragment powieści na stronie 108 i wykonaj ćwiczenia na stronie 109, 111.

Przeczytaj informacje na stronie 113 i wykonaj ćwiczenia: 1 na stronie 114, 6 na stronie 114 i 8 na stronie 116.

Gramatyka
Powtórzenie wiadomości z pierwszego półrocza- wszystkie ćwiczenia napisz w zeszycie .
*odmiana przez przypadki ( uczeń, sędzia, oko, dom)
*określanie rodzajów rzeczownika ( napisz kilka przykładów rzeczowników rodzaju męskiego, żeńskiego, nijakiego )
*stopniowanie przymiotnika ( stopień równy, wyższy i najwyższy ),
biały, ładny, chory, zły, dobry
*czasownik ( odmiana przez osoby, czasy)
zrobić, mówić, skakać
*stopniowanie przysłówka
ładnie, źle, miło, głośno
*tworzenie rzeczowników od czasownika i przymiotnika
młody-
piszę-
dobry-

Praca domowa
1.Naucz się na pamięć fraszki Jana Kochanowskiego " Na lipę".
2. Znajdź paragraf numer 2 (zaczynający się od słów " Dwór dookoła pełen jej zapachu, pełne izby..... i kończący się " dzban biała wilgotna chusta nakrył i odszedł ")
wypisz wyrazy z ó i u ,h i ch, rz i ż. Zapamiętaj ich pisownię - DYKTANDO.
3. Dokończ ćwiczenia 2 i 3 strona 14 oraz 7 strona 116
4. Konkurs " Żołnierze Niezłomni" informacje przesłane emailem.
Uczniowie nieobecni proszę uzupełnić wszystkie ćwiczenia.

17 luty i 24 luty - Ferie zimowe
Do zobaczenia 2 marca!

2024-02-11 21:51:17 ET
10 lutego 2024

praca domowa18

Sprawdzian wiadomości + mapa

Temat: Polacy na frontach I wojny światowej.

podręcznik strony 81,82, 83, 84 i 85 (przeczytaj)
wykonaj ćwiczenie 1, 2, 3 na stronie 87

Film " Polacy na frontach I wojny światowej"

1.Ćw 6 i Ćw 7 na stronie 89
2. Napisz w zeszycie co to znaczy, że Ignacy Paderewski "wygrał Polskę na fortepianie i przy stole konferencyjnym".

Zebranie rodziców o godzinie 2:15 w naszej klasie - zapraszam.

2024-02-04 16:01:05 ET
3 lutego 2024

praca domowa17

Geografia
Temat: Wody powierzchniowe Polski.

Przeczytaj
podręcznik strony 47, 48, 49,50 i 51
wykonaj ćwiczenia strony 52, 53 i 54

Uczniowie nieobecni proszę uzupełnić ćwiczenia

Praca z mapa
Wskazywanie najwiekszych rzek w Polsce ( od źrodła do ujścia) i ich dopływów rzeki : Wisła i Odra
Wskazywanie najwiekszych i najgłębszych jezior
jeziora rynnowe ,przybrzeżne
kanały Kanał Augustowski
wody podziemnie

Gramatyka
odmiana przez przypadki, wyszukiwanie rzeczowników,czasowknikow, przymiotników, liczebników w zdaniach, określanie rodzajów rzeczownika -- ćwiczenia

praca domowa
1.Powtórz i naucz się zaznaczać na mapie rzeki, jeziora, kanały , wody podziemne, sąsiedzi Polski, pasy ukształtowania powierzchni ,surowce mineralne jakie i gdzie występują ( sprawdzian wiadomości )

2024-01-28 00:05:49 ET
27 stycznia 2024

praca domowa16

Geografia
Prezentacja projektów " Prognoza pogody"

Temat: " Nie tylko nas kochają" Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Artykuł na stronie 78 - Czytanie i wykonywanie ćwiczeń strony 79, 80, 81

Nieosobowe formy czasownika
strony 44, 45, 46

Ortografia
Utrwalanie pisowni ortograficznej wyrazów z dyktanda - gra ortograficzna "Piotruś ortograficzny"- praca w grupach

Uczniowie nieobecni proszę uzupełnić wszystkie ćwiczenia

1 Naucz się czytać artykuł str 78
2. W zeszycie napisz ćwiczenie 8 ze strony 80
3. Utrwal pisownie wyrazów z dyktanda.

Zacznij uzupełniać wszystkie ćwiczenia w podręczniku, których do tej pory z różnych przyczyn nie wykonałeś/wykonałas ( strony sarawdzailiśmy wspólnie w czasie zajęć i zaznaczaliście te brakujące)

2024-01-21 08:28:01 ET
20 stycznia 2024