Witamy na stronie internetowej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Maspeth, NY, *** Nowy rok szkolny rozpoczynamy 13-14. IX. 2024. Do klas przedszkolnych zapraszamy dzieci w wieku 4-5 lat. *** W linku OGLOSZENIA/DOKUMENTY znajduje sie kalendarz oraz grafik dyzurow rodzicow.

klasa II A

ZADANIE DOMOWE NR 5

Temat kompleksowy; Na podstawie czytanki pt."Trudne pytanie" - wypowiedzi dzieci - lubie czy nie lubie polska szkole? Opisywanie atmosfery w klasie, uzywajac takich zwrotow jak; spokoj, cisza, ambaras, halas. Jaki typ charakteru kolegi odpowiada mi najbardziej?
Gramatyka; rodzaj meski, zenski i nijaki, liczba pojedyncza i mnoga; ja, ty, on, ona, ono, my, wy, oni, one.
Przypomnienie dwuznaku (dwie litery - jedna gloska), "rz" - rzeka, i "ch" - chomik.

Podrecznik str.41 - 1. Czytaj ladnie czytanke. 2. Naucz sie na pamiec wiersza "Skarzypyta" 3. Czy tacy jestesmy? - wpisz w linie wlasciwe wyrazy. 4 Przygoyuj sie do dyktanda - "Lubie polska szkole, bo mam milych kolegow i kolezanki"

Wiersz "Rzeczka" - Julian Tuwim

Plynie, wije sie rzeczka,
Jak blyszczaca wstazeczka,
Tu sie srebrzy , tam ginie,
A tam znowu wyplynie.
Woda w rzece przejrzysta
Zimna, bystra i czysta.
Biegnac mruczy iszumi,
Ale kto ja zrozumie?
Tylko kamien i ryba,
Znaja mowe te chyba.
Ale one, jak wiecie,
Znane milczki na swiecie.

Czytaj wiersz, napisz w zeszycie wyrazy z "rz", "sz" "cz"

2024-10-13 23:31:31 ET
12 października 2024

ZADANIE DOMOWE NR 4

Temat kompleksowy; Dbam o porzadek w moim pokoju: 1.co znajduje sie na polkach i w szufladach, 2.gdzie trzymam podreczniki i ksiazki, 3. jak dbam o podreczniki i ksiazki (je robie plam, nie zaginam rogow kartek, sa oprawione).
Zapoznanie z tekstem "Kubusiowe porzadki" - ocena postawy Kubusia, a jaki ja jestem?
Gramatyka; Wielka litera: piszemy w tytulach ksiazek (ale tylko pierwszy wyraz, rowniez w nazwiskach i imionach)
Zmiekczenia liter C, S, N, Z, - przez kreseczke, albo przez litere "i"

Podrecznik str.27 "Kubusiowe porzadki" - czytaj plynnie. str. 33 - pokoloruj obrazki znanych ci bajeczek.

Dbaj o ksiazki i zeszyty!!!

"Smutny wierszyk" - Cz. Janczarski

Jas elementarz dostal od mamy,
nie bylo na nim kleksow, ni plamy,
Trzy dni minelo, szybko jak z platka,
A juz podarta nowa okladka
A co to bedzie za dwa miesiace?
Az przykro myslec, wiec wierszyk koncze.

2024-10-07 08:50:03 ET
5 października 2024

ZADANIE DOMOWE NR 3

Temat kompleksowy; Dlaczego jedne dzieci chodza do szkoly z przyjemnoscia, a dla drugich jest to przykry obowiazek? Na podstawie czytanki "Wrzesniowa sobota" - ocena dzieci, dyskusja.
Gramatyka; Dwuznaki "sz i cz" - piszemy dwie litery, wymawiamy jako jedna gloske.

Podrecznik str.19 - "Wrzesniowa sobota" - czytaj plynnie. str.25/3 - odszukaj w tabeli wyrazy z sz i cz, str.25/4 - rozwiaz zagadki.

Rymowanka (sz)

Niosl Mateusz koszyk groszku,
I podjadal go po troszku, a wiec,
gdy do domu doszedl - przyszedl,
sam z pusciutkim koszem.
Pyta mama: Mateuszku - gdzie jest groszek?
u mnie w brzuszku.

Rymowanka (cz)

Zajaczki, zajaczki skakaly przez krzewy i laczki.
A dzieci podaly im raczki
i z dziecmi skakaly zajaczki.

2024-09-29 23:19:17 ET
28 września 2024

ZADANIE DOMOWE NR 2

Temat kompleksowy; Wlasciwy stosunek do nauki. Cechy dobrego i grzecznego ucznia. Wieloznacznosc wyrazu As - imie psa lub byc w czyms dobrym - wyrozniac sie na tle klasy, grupy, np. w czytaniu, pisaniu, w pilke nozna, w plywaniu , itd.
Czytanie wiersza pt."Asy z drugiej klasy" Hanny Ozogowskiej ze szczegolnym zwroceniem uwagi na cechy charakterystyczne wzorowego ucznia.

Gramatyka; Wlasciwe wybrzmiewanie glosek alfabetu, charakterystyka wymawiania samoglosek i spolglosek.

Czytanka str.12 - czytaj wiersz "Asy z drugiej klasy"
Str.17 - 3. Pokoloruj na zolto liscie, w ktorych znajduja sie wyrazy ze spolgloskami miekkimi z kreseczka, a na zielono ze spolgloskami miekkimi z literka "i".
4. Polacz takie same wyrazy. 5. Narysuj swoje kolezanki lub kolegow.Podpisz rysunki imionami.

Zapamietaj; slowo - slysze, wyraz - pisze

Zagadki:

Co to jest, "Z" stoi na koncu, "A" stoi na poczatku? /alfabet/

Latwa wam zagadke powiem;
Dom gdzie ucza sie uczniowie? /szkola/

Gdy tylko przyjdzie sobota,
spiesza sie do szkoly parami,
by uczyc sie jezyka polskiego w szkole i z rodzicami? /uczniowie/

2024-09-22 22:21:05 ET
21 września 2024

ZADANIE DOMOWE NR 1

Temat kompleksowy; Integracja w grupie. Wypowiedzi dzieci na temat wakacji, rozwijane na zasadzie; Moje wakacje byly ..., Bylo tam..., Pewnego razu..., Najchetniej to bym..., W nastepnym roku...
Zapoznanie z wierszem "Witaj szkolo"
Przypomnienie alfabetu; samogloski i spolgloski.

Podrecznik str.11 - 1. Czytaj wiersz "Abecadlo" - wlacz swoje imie do trzeciej zwrotki pierwszej linijki. 2. Dokoncz cwiczenia z lekcji. 3. Przestaw litery, aby powstaly wyrazy. 4. Narysuj obrazek " Moj ulubiony wakacyjny dzien"

2024-09-18 19:24:19 ET
14 września 2024

Temat kompleksowy: Integracja w grupie. Wypowiedzi dzieci na temat wakacji, suge