Witamy na stronie internetowej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Maspeth, Nowy Jork! ...... ****** ...… UWAGA: ZGODNIE Z INFORMACJA PRZESLANA WSZYSTKIM RODZICOM DROGA INTERNETOWA, 25-go i 26-go WRZESNIA (w piatek i sobote) 2020, WZNAWIAMY ZAJECIA LEKCYJNE W NOWYM 2020/2021 ROKU SZKOLNYM. ZE WZGLEDU NA NOWE PRZEPISY ZWIAZANE Z PANDEMIA COVID-19 i TZW. "SOCIAL DISTANCE" KLASY NIE MOGA BYC LICZNE I W ZADNEJ KLASIE WOLNYCH MIEJSC JUZ NIE MA....... PROSZE O WYROZUMIALOSC........ D Z I E K U J E ..! ! ! ! I

klasa I A

wakacje 2

Kochani do zobaczenia!
Milych wspanialych wakacji!

2020-05-16 18:51:33 ET
16 maja 2020

Powtórzenie. Wakacje. - Zad. nr 29

"Abecadło" - czytanka str. 122
- Alfabet od A do Z
- samogłoski; a, ą, e, ę, i, o, u, ó, y,
- społgłoski miękkie, zmiękczone przez "i"(si), oraz przez "kreseczkę" (ś); si/ś, ci/ć, zi/ź, ni/ń, dzi/dź
- dwuznaki; sz, cz, rz, ch, dz, dż, dź,
Zagadka;
Kto z was szybko powie mi,
jak mam nazwać siedem dni? /tydzień/
Co rozumiemy przez słowo tydzień? (to siedem dni) - uporządkowane nazwy dni.
- ustalamy nazwy kolejnych dni tygodnia: poniedziałek (on), wtorek (on), środa (ona), czwartek (on), piątek (on), sobota (ona), niedziela (ona).
Który dzień tygodnia dzieci lubią najbardziej? (dlaczego?)
(Co robi?) Każdy dzień tygodnia;
- po niedzieli pierwszy idzie poniedziałek
- drugi kroczy wtorek,
obaj niosą niespodzianek pełny worek
- trzecia środa w środku, bo w środku
- czwarty - sunie czwartek
- piąty idzie piątek,
- szósta mknie sobota, by pogłaskać kota, który zleciał z płota
- siódma jest niedziela - szczęśliwa, bo choć idzie
na ostatku stale odpoczywa.
Biegnie tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem - (i przeleciał rok) dalej biegnie rok za rokiem , (dokąd biegną?) - rozważcie; czy czas się kiedyś zatrzyma? ( dzieci były małe, potem większe i z każdym rokiem coraz większe, starsze, mądrzejsze - bo coraz więcej umieją, lepiej poznają świat).
Cwiczenia str. 60 - 67
Podsumowanie Waszej pracy:
Wakacje to odpoczynek od nauki, zajęć szkolnych. Co będziecie robić podczas wakacji? Jak dlugo będą trwać wakacje? Czy należa się Wam wakacje? (dlaczego?). Czego nauczyliście się w szkole? Czy jesteście zadowoleni z całorocznej pracy? Już możecie sami czytać i pisać, jesteście szczęśliwi, bo poznaliście nowe koleżanki i nowych kolegów. Spotkamy się wszyscy znowu po wakacjach!
"Niech żyją wakacje, nieh żyje pole, las.
I niebo i słońce, wolny, swobodny czas!

2020-05-16 18:47:34 ET
16 maja 2020

Wprowadzenie dwuznaku "dź" - zad.nr 28

dź - jedna gloska, dwie litery; d, ź
dź - na początku wyrazu; dźwięk, dźwig, dźwiga
dź - w srodku wyrazu; Jadźka, wiedźma
dź - na koncu wyrazu; śledź, wejdź, zejdź, obudź, labędź, lódź, gwóźdź, idź, chodź, siedź
dź - w środku i na końcu; niedźwiedź

dź - w wierszu " Dźwig "
Dźwig, dźwiga cegly i dom buduje,
na dźwigu tata Jurka pracuje.
A podczas pracy dźwięcznie coś śpiewa,
dźwig się unosi hen ponad drzewa!

Czytanka str.120, slownictwo; przyglądamy się ilustracji i opowiadamy co dzieje się w porcie?
- statki cumują ( stoją zakotwiczone w porcie)
- wypływaja i przpływają statki handlowe ( z towarem), barki, statki wycieczkowe (z pasażerami)
- dźwigi pracują: przeładowują i ładują kontenery (duże przyczepy z paczkami, samochodami i różnymi rzeczami)
Duży port przeładunkowy w Polsce - Gdynia, w USA - Nowy Jork.

Ćwiczenia str. 58,59, 60

Dzień Matki
Kto? - Matka, mama, mamusia, mateńka, mamunia.
Jaka? - Najdroższa, kochana, miła, opiekuńcza, cierpliwa.
Wiersz J. Kulmowej "Mamy Mamę"
Najlepsze u mamy
jest to,
że ją mamy.
Mamy ją swoją,
zawsze tą samą.
I żeby nie wiem, co się stało,
mama zostanie mamą.
Nie na sprzedaż,
nie do zmiany,
nasza wszędzie
i przez cały czas.
Więc najlepsze u mamy
jest to, że ją mamy
i że mama ma właśnie nas.
Jaka jest Twoja mama? Czy kochasz mamę? Za co ją kochasz? Jaki, jaka Ty jesteś dla swojej mamy? Co można zrobic, żeby była zadowolona, uśmiechnięta? Kiedy mama się smuci? Kiedy jest z Ciebie dumna? Czy pomagasz mamie w domu? Czego byś życzył swojej mamie w dniu jej święta?
Szanowni Rodzice i Drodzy Studenci !
Ponownie zapraszam na jutrzejszą lekcję wideo na zoom w godz. od 10:00 do 11:00 (9 maja).
Marta

2020-05-08 20:07:17 ET
9 maja 2020

NR27