Witamy na stronie internetowej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Maspeth, NY, *** Polowa zajec lekcyjnych za nami. Zblizaja se tzw. "wywiadowki". Nauczyciele przekaza informacje o zebraniach z rodzicami i postepach w nauce swoich uczniow ***

klasa III B

ZADANIE DOMOWE NR 21

Temat kompleksowy: Czytanie opowiadania " Chce pospac dluzej". Rozmowa kierowana - zachowanie Mateusza. Dyskusja nad postawami uczniow - cechy pozytywne i negatywne uczniow.
Gramatyka: Czasowniki - wprowadzenie. Czasownik oznacza czynnosc lub stan. Pytamy o niego co robi? lub co sie dzieje?

Czytanka str. 149 - "Chce pospac dluzej", str.151 - "w co sie zamienic" - czytaj plynnie.
str.150/2 - wypisz prawdziwe cechy Mateusza, str.152/6 - uzupelnij zdania wyrazami z ramki.
Gramatyka - str.90/1 = odpowiedz na pytania pelnym zdaniem, podkresl czasowniki.

2024-03-13 22:40:51 ET

ZADANIE DOMOWE NR 20

Temat kompleksowy: Zegnamy zime, szukamy wiosny, pierwszy kwiat. Wartosci moralne utworu "Przebisnieg" - milosc dziecka do matki.
Gramatyka: Przymiotniki c.d. - rodzaje przymiotnikow (rodzaj meski, rodzaj zenski, rodzaj nijaki). "Nie" z przymiotnikami piszemy razem (obowiazkowy - nieobowiazkowy, staranny - niestaranny).

Czytanka str.143 - "Przedwiosnie", str.146 - "Wiosna" - czytaj plynnie. str.147 Przygotuj sie do dyktanda - "Marzec - pierwszy miesiac wiosny. Przyroda budzi sie..."
Cwiczenia str 82/7 - Utworz przymiotniki od podanych rzeczownikow. str.82/8 - Do podanych zdan, dopisz zdania zaprzeczajace. str.83/9,10 - O mnie mowia koledzy i kolezanki..., Najbardziej lubie....str.85/14 - znajdz 10 przymiotnikow i wypisz je.

2024-03-04 23:47:56 ET
2 marca 2024

ZADANIE DOMOWE NR 19

Temat kompleksowy: Powtorzenie wiadomosci o F. Chopinie, sluchanie nagrania muzyki Chopina - ekspresja slowna dzieci na temat utworu. Generalny podzial instrumentow muzycznych; dete, strunowe, klawiszowe, perkusyjne. Zapoznanie z wierszem "Chopin" - I. Kierst.
Gramatyka: Przymiotniki - wprowadzenie (sa to cechy, przymioty okreslajace rzeczowniki). Rzeczowniki z przymiotnikami sa we wzajemnej zgodzie.

Czytanka str.133 - wiersz "Chopin" (czytaj), str.134 - wiersz "W Zelazowej Woli" (czytaj).
Cwiczenia str.79 - dokoncz cwicz. nr 2 - "Kotek Jagusi", wypisz wszystkie cechy Drapusia. Cwicz. nr 2a - zaginelo twoje ulubione zwierzatko, napisz ogloszenie uzywajac przymiotnikow okreslajacych ukochanego ulubienca.
str. 80- cwicz.nr3 - zamien liczbe pojedyncza przymiotnikow na mnoga. Uzupelnij puste miejsca odpowiednimi rzeczownikami.

2024-02-24 13:54:09 ET
10 lutego 2024

ZADANIE DOMOWE 18

Temat kompleksowy; Fryderyk Chopin - jego dziecinstwo i mlodosc, Sluchanie nagran popularnych mazurkow. Gromadzenie slownictwa wokol tematu muzyki (kompozytor, kompozycja, komponowanie, instrumenty muzyczne).
Gramatyka; Powtorka - rodzaje rzeczownikow, liczba pojedyncza i mnoga rzeczownikow, rozne formy rzeczownikow.

Czytanka str.131 - "Pierwszy koncert" - Jak myslisz o czy swiadczy wypowiedz Fryderyka, "Najbardziej publicznosci podobal sie moj kolnierzyk, bo wszyscy na niego patrzyli". Wypowiedz swoje zdanie, swoje spojrzenie, (wypowiedz slowna).
Gramatyka str.59 75 - uzupelnij brakujace cwiczenia.

2024-02-07 11:43:41 ET
3 lutego 2024

ZADANIE DOMOWE NR 17

Temat Kompleksowy; Rola sportow zimowych, ich wplyw na rozwoj i zdrowie dziecka - rozmowa, dyskusja.
Gramatyka; Rozne formy rzeczownika.

Czytanka str.124 - "Droga Olu" - czytaj plynnie, str.126 - "Karolina" - przygotuj sie do dyktanda (pierwsza zwrotka).
Cwiczenia str.71/3 - przepisz tekst uzywajac wlasciwej formy rzeczownika.
str.72/5 - uzupelnij zdania odpowiednia forma rzeczownikow : sad, siostra.

2024-01-28 23:40:56 ET
27 stycznia 2024

ZADANIE DOMOWE NR 16

Temat kompleksowy; Pamietajmy o ptaszkach, one czekaja na nasza pomoc.
Gramatyka; c.d. - rodzaje rzeczownikow.

Czytanka str.119 "Bez tytulu" - czytaj tekst plynnie, naucz sie na pamiec wierszyka, ktory przypomniala sobie mama przygladajac sie dzieciom, jak opiekunczo traktuja przylatujace ptaszki (zakonczenie czytanki).
str.121 - przygotuj sie do dyktanda - "Jaskolka to ptaszek, ktory odlatuje do cieplych krajow..."
Cwiczenia str 68 - podpisz obrazki, oraz uzupelnij definicje w ramce, okreslajaca jakiego rodzaju sa podane rzeczowniki.

2024-01-22 23:32:59 ET
20 stycznia 2024